پارس انتخاب - راهنمای شما برای یک خرید موفق! www.parsentekhab.com

راهنماي خريد جارو برقي

روزگار عوض شده و خانه‌ها دگرگون شده‌اند اما هنوز هم آشغال همان آشغال‌هاي قديم است؛ جارو هم كه بايد زد. اگرچه چرخ زمانه چرخيده و حوض پرآب و جاروهاي نم‌زده را گم كرده است، نظافت اما به همان قرار با روزگار پيش آمده.

 جاروي دست‌ساز مادر خاطره شده و جاروهاي برقي، ديگر يك وسيله لوكس يا مكمل جاروهاي دستي براي نظافت خانه نيستند؛ آنها حاكمان مطلق نظافت خانه‌اند با قدرت‌هاي متفاوت و البته كاربردهاي مختلف؛ آن‌قدر متنوع كه يك راهنماي درست و حسابي براي انتخاب و خريدنش لازم است؛ راهنمايي مثل اين.

هنگام خريد يادتان باشد
اگر عزمتان براي خريد يك جاروبرقي جزم شده، بهتر است اين كار را كاملا جدي بگيريد؛ هرچه باشد جاروبرقي يك كالاي لوكس و تزئيني نيست كه بعد از مدتي بتوانيد آن را براي تنوع عوض كنيد. از طرفي اين دستگاه ارتباط مستقيم با ميزان پاكيزگي خانه و محل زندگي‌تان و درنهايت، سلامت شما و بقيه اعضاي خانواده دارد.

 براي اينكه بتوانيد يك خريد خوب انجام داده و رضايت كامل داشته باشيد، بايد قبل از هر چيز نيازهاي خودتان را به خوبي شناسايي كرده و شرايط خانه‌تان را بسنجيد تا بتوانيد يك جاروبرقي مناسب انتخاب كنيد.

قدرت
در اين مورد، از مدل، شكل ظاهري و قابليت‌هاي مختلف جاروبرقي كه صرف‌نظر كنيم، مهم‌ترين عامل در خريد جاروبرقي، ميزان قدرت آن است كه در بازار اصطلاحا فروشندگان به آن «وات» مي‌گويند.

اين وات در حقيقت يك واحد بين‌المللي براي اندازه‌گيري ميزان قدرت و توان هر وسيله يا دستگاه برقي است. درواقع همين وات است كه كار شما را راحت‌تر يا سخت‌تر مي‌كند. قبل از هر امكان جانبي، اين ميزان مكندگي جاروبرقي است كه اهميت بيشتري دارد.

جاروبرقي‌هاي معمولي غالبا ميزان توانشان از 1000 تا 2200 وات متغير است. البته جاروهايي با توان 1000 وات مدت‌هاست كه با ورود مدل‌هاي جديد و متنوع‌تر با قابليت‌هاي گوناگون، ديگر جايي در بازار ندارند. اين روزها در تمام فروشگاه‌ها و مراكز خريد و فروش لوازم خانگي، جاروبرقي‌هاي معمولي با تواني از 1300 تا 2200 وات جا خوش كرده‌اند.

اين بازه تغيير توان‌ها، درواقع به همين نسبت، قيمت‌ها را هم تغيير داده و براساس نوع نياز، شرايط خريداران را دچار نوسان مي‌كند. البته بد نيست بدانيد كه اندازه يا كوچك و بزرگي جاروبرقي‌ها، متناسب با ميزان توان و قابليت‌هاي مختلف آنها تغيير مي‌كند.

با اين همه، اين نياز شماست كه همه چيز را تعيين مي‌كند. مساحت و اندازه خانه، ميزان ريخت و پاش در خانه شما و البته تعداد اعضاي خانواده و حتي سن آنها، همه و همه عواملي هستند كه شما بايد براي انتخاب ميزان توان و قدرت جاروبرقي‌تان درنظر بگيريد.
به‌طور كلي، قدرتي بين 1300 تا 1700 وات براي تميزكردن و پاك‌كردن گرد و غبار خانه‌ها كافي است اما مسلما خانه‌هاي بزرگ‌تر با ريخت و پاش و تعداد فرزندان بيشتر، به جاروبرقي‌اي با توان بيشتر نياز دارند.

البته يادتان باشد كه انتخاب جاروبرقي پرقدرت و با توان بالا، هميشه انتخاب درستي نيست. اگر هنگام تخليه كيسه‌هاي جاروبرقي به حجم كرك‌هاي فرشتان هم دقت كنيد، حتما متوجه مي‌شويد كه هرچه ميزان مكندگي جاروبرقي بيشتر باشد، سرعت فرسودگي فرش شما هم بيشتر مي‌شود.

نام قدرت(وات) امكانات قيمت(هزار تومان)
Hitachi 1200 معمولي 125
تفال مدل Artec 2100 معمولي - شويندگي 185
پارس‌خزر مدل 525 1500 معمولي 70
پارس‌خزر مدل 808 1800 معمولي 90
هوگل مدل  813VCH 2200 ضدعفوني‌كننده 137
هوگل مدل  912BG 1800 شويندگي - ضدعفوني‌كننده 149
سايا مدل 311 ---- شارژي - آبي و خاكي 18
تفال مدل 412 ---- شارژي - آبي و خاكي 28

جارو به دستي پرحساسيت
 اگر جزو افرادي هستيد كه بعد از هر بار جاروكشيدن با جاروبرقي كمرتان درد مي‌گيرد و احساس گرفتگي در عضلات شانه و گردن خود داريد، شك نكنيد كه بايد اندازه طول دسته جاروبرقي‌تان را تغيير دهيد.

-براي جاروكشيدن، هيچ‌گاه روي لوله جارو خم نشويد؛ تمام‌قد بايستيد و اندازه لوله را طوري تنظيم كنيد كه براي جاروكشي هر گوشه خانه، نيازي به خم و راست‌شدن نباشد.
اگر شما روي دسته جارو خم مي‌شويد يا با حركت رفت و برگشتي لوله جارو، شما هم حركت مي‌كنيد، منتظر ابتلا به انواع و اقسام دردهاي كمري و مفصلي ديگر باشيد.

-شما بايد به‌طور ثابت بايستيد و گوشه و كنار خانه را با روانه‌كردن لوله جارو به هر طرف تميز كنيد و هرگاه محدوده مشخصي را جاروكشي كرديد - نه با خم‌شدن به جلو بلكه با قدم‌برداشتن - محدوده جاروكشيدن را تغيير دهيد.

-ممكن است بعد از چند دقيقه جاروكشي، به‌خاطر صداي مستمر موتور جارو، در ناحيه گوش‌هايتان احساس ناراحتي كنيد. پيشنهاد مي‌شود اگر به چنين مشكلي گرفتاريد، پيش از جاروكشي تكه‌اي پنبه در گوش‌هاي خود قرار دهيد.

-اگر از آن دسته افرادي هستيد كه تمام خانه را در يك مرحله جارو مي‌زنند، بد نيست بدانيد كه اگر جاروكشي قسمت‌هاي مختلف خانه به تناوب انجام شود، حاصل كار بهتر خواهد بود. خانه را براي خود و براساس تعداد اتاق‌ها قسمت‌بندي كرده و هر قسمت را در يك مرحله جاروكشي كنيد. به اين ترتيب نه شما به‌خاطر جاروكشي طولاني‌مدت دچار خستگي مفرط مي‌شويد و نه به موتور دستگاه‌تان فشار مي‌آيد.

-هنگام جاروكشي - به‌ويژه جاروكشي در مناطق پرگرد و خاك- استفاده از يك ماسك يا يك دستمال مي‌تواند مانع بروز حساسيت‌هاي ريوي در درازمدت شود. البته اين پيشنهاد براي تمام خانم‌ها و آقاياني كه اهل جاروزدن هستند و در هر منطقه جغرافيايي مفيد خواهد بود.

سروصدا
حتما شما هم تا به حال با اين صحنه مواجه شده‌ايد كه فرزند كوچكتان به محض روشن‌شدن جاروبرقي ترسيده و شروع به گريه كرده است. پس اگر جزو افرادي هستيد كه در خانه فرزند كوچك داريد يا اعصابتان تاب تحمل سروصدا را ندارد، براي خريد جاروبرقي به ميزان صداي آن هم توجه كنيد.

هرچند صداي جاروها با ميزان كشش و كارايي جاروها در ارتباط است اما رقابت در بازار توليدكنندگان جارو باعث شده توليدكنندگان به سمت ساخت و توليد جاروهايي با قدرت مكندگي بالا و البته صداي موتور كمتري گرايش پيدا كنند.

اشكال هندسي مفيد
انواع جديد جارو‌ها و همين‌طور جاروهاي شارژي معمولا داراي اشكال هندسي تازه‌اي هستند تا كاركردن با آن‌ها راحت‌تر باشد؛ مثل دسته‌هاي تاشو و سري‌هاي مستطيل يا مثلث كه به خاطر داشتن زاويه، براي تميزكردن گوشه‌ها و جاهايي كه نظافت آنها به راحتي و با استفاده از جاروبرقي‌هاي معمولي امكان‌پذير نيست، مناسب هستند.

سر چندضلعي اين جاروها در هر زاويه مجهز به يك برس كوچك است كه كار تميزكردن را راحت‌تر مي‌كند. از طرفي اين سرهاي مستطيل يا مثلثي با امكان چرخش
360 درجه، تميزي بهتر و بيشتري را به همراه دارند. دسته‌هاي تاشو هم جاي كمتري را اشغال مي‌كنند.

نظافت بي‌صدا
جاروبرقي‌هاي بي‌صدا كه در بازار ما هم چندان در دسترس نيستند،  توسط 2 يا چند شركت محدود خارجي توليد مي‌شوند و هنوز به بازار بسياري از كشورها نرسيده‌اند.
اين جاروبرقي‌ها داراي يك مخزن پر از آب براي موتور دستگاه هستند. به اين ترتيب موتور اين جاروبرقي‌ها مانند يك توربين آبي در داخل آب كار كرده و صداي بسيار كمتري در مقايسه با انواع معمولي جاروبرقي‌ها توليد مي‌كند.

ضد ميكروب ، ضد باكتري
نظافت و بهداشت از هم جدا نيستند؛ درست به همين خاطر هم هست كه توليدكنندگان به فكر طراحي و عرضه جاروبرقي‌هايي با خاصيت ضدعفوني و ضدباكتري افتاده‌اند. اين جاروها داراي يك مخزن جداگانه براي چرخش هوا هستند كه درون اين مخزن يك فيلتر و لايه برزنتي تعبيه شده است. اين فيلتر در واقع كار ضدعفوني‌كردن ذرات هوا و گرد و غبار را انجام مي‌دهد. به اين ترتيب خريداران اين جاروها، اغلب از ميان افراد مبتلا به آسم، بيماري‌هاي تنفسي و حساسيت هستند.

عمر باتري
درمورد جارو شارژي‌ها اما به جاي توان يا وات، بهتر است به ميزان عمر باتري آنها توجه كنيد. اين جاروها معمولا با هربار شارژ مي‌توانند تا 8 ساعت به‌طور مداوم كار كنند. اين ميزان اما طبق گفته فروشندگان و فعالان بازار لوازم خانگي، براي مدل‌هاي ايراني كمتر است.
 اما عيب اصلي جاروهاي شارژي، مربوط به باتري آنهاست كه معمولا عمر مفيدش كوتاه است. اين باتري‌ها در اغلب مدل‌هاي خارجي تا يك‌سال عمر مفيد دارد و اين مدت براي ايراني‌ كمتر است.

نكته ديگر درمورد خريد جاروهاي شارژي، توجه به حجم مخزن و ابعاد دهانه مكنده آنهاست كه هر دوي اين عوامل به موارد استفاده و نوع آنها بستگي دارد. معمولا كارهاي خانگي به جاروهاي شارژي با مخزن بزرگ‌تر نياز دارند. اندازه دهانه جاروي شارژي هم بهتر است براساس تنگي و دور از دسترس‌بودن جاي موردنظر براي جاروكردن، انتخاب شود.

آبي يا خاكي
جارو شارژي‌هايي كه اين روزها در بازار عرضه مي‌شوند، اغلب، هم آبي هستند و هم خاكي.

باتوجه به اينكه اين جاروها داراي يك مخزن كوچك در قسمت عقب خود هستند، امكان مكندگي آب و گرد و  غبار را دارند اما آنچه بيشتر كاربران و فروشندگان اين جاروها به آن اشاره مي‌كنند، كاهش قدرت مكندگي در انواع آبي يا خاكي اين محصولات، نسبت به انواع آبي يا خاكي جاروبرقي‌هاي معمولي است.

شارژي‌هاي هوشمند
اگر هنگام استفاده از جارو شارژي‌ها چندان با دقت نمي‌توانيد خرده‌ريزها را پيدا كنيد بهتر است سراغ انواع هوشمند اين جاروها را بگيريد.

اين جاروها داراي دهانه متحرك هستند كه با روشن‌شدن جارو، به‌طور خودكار در خط افقي و به چپ و راست حركت مي‌كنند. جارو شارژي‌هاي هوشمند، مجهز به يك لامپ اخطار‌دهنده هستند كه درصورت وجود اضافات قرمز و درصورت پاك و تميزشدن آنها سبز مي‌شود.

همراه كوچك
اين جاروها به خاطر خاصيت قابل شارژ و حمل بودنشان براي سفر بسيار مناسب‌اند تا جايي كه در بسياري از مواقع به آنها نام «جاروسفري» را هم مي‌دهند. قابليت مهم‌تر اين جاروها، امكان تميزكردن سطوح غيرقابل دسترس يا مكان‌هايي بدون سيم‌كشي برق است.
نخستين بار وقتي اين جاروها به بازار ايران آمد به نام جاروي ماشين معروف شد و بين كساني‌كه به نظافت خودرويشان اهميت مي‌دادند محبوبيت فراواني پيدا كرد اما امروز بيشترين استفاده آنها در خانه است

آشغال جمع‌كن پرمصرف و پرتوان
 جاروبرقي در زمره لوازم پرتوان برقي است كه ميزان مصرف انرژي آن بستگي به نحوه استفاده از وسيله دارد. جاروهاي برقي كوچك در حدود 1000 وات و جاروهاي برقي بزرگ در حدود 1500 وات توان دارند. معمولا در دوره قرائت كنتور مشخص مي‌شود جاروهاي برقي كوچك حدود 18 كيلووات ساعت و جاروهاي برقي بزرگ در حدود 30 كيلووات ساعت برق مصرف مي‌كنند.

 با اين اوصاف هميشه به خاطر داشته باشيد كه از استفاده از اين كالا در ساعت اوج مصرف بپرهيزيد. با اين كار، هم در هزينه‌هاي خود صرفه‌جويي مي‌كنيد و هم مانع از تاثير نوسانات ناشي از ساعات پرمصرف بر كالاي خود مي‌شويد.

جاروبرقي بايد كاملا تميز باشد و لوله‌هاي آن گرفتگي نداشته باشد تا فشاري به موتور آن وارد نشود و انرژي بيش از اندازه نيز هدر نرود.براي اين منظور، همواره كيسه آشغال جاروبرقي را پيش از پرشدن عوض كرده و فيلتر جارو را نيز لااقل 2 بار در سال، شسته يا عوض كنيد.

هنگام استفاده از جارو، زباله‌هاي مرطوب، ته‌سيگار روشن، اشياي بزرگ و تيز، جوراب و كاغذ را از سر راه دور كنيد. اين اشيا مي‌توانند به موتور جاروي شما ضربه وارد كنند و توان آن‌را كاهش دهند و البته مصرف برق را هم زياد مي‌كنند.

دقت كنيد كه جاروهاي برقي، معمولا داراي چندين درجه نشانگر قدرت مكندگي هستند كه براي نظافت بخش‌هاي مختلف كاربرد دارند.

سعي كنيد هميشه از درجه قدرت مكندگي مناسب براي نظافت اماكن مختلف و ريخت و پاش‌هاي متفاوت استفاده كنيد.

يادتان باشد جاروبرقي را نزديك منابع گرمازا نظير شوفاژ، اجاق و همچنين منابع سوخت آتش‌زا قرار ندهيد. ضمنا از كار مداوم با جاروبرقي بپرهيزيد چون روشن‌بودن درازمدت جاروبرقي (بيش از 30 دقيقه متوالي) به موتور جارو فشار زيادي وارد مي‌كند.

سطوحي كه امكان چسبندگي بالايي دارند مثل موكت و سطوح پرزدار به توان بالاتري براي جداسازي خرده‌هاي اضافات نياز دارند و اين توان براي سطوح صاف كمتر است. دقت كنيد كه براي رفع بعضي انواع اضافات، اصولا نيازي به استفاده از جاروبرقي نيست؛ مثلا جمع‌آوري قطعات بزرگ كاغذ و دستمال كاغذي با جارو، تنها توان بالايي از دستگاه مي‌گيرند و باعث واردشدن فشار بي‌جهت به موتور جاروي شما مي‌شوند.

هيچ‌وقت براي خاموش و روشن‌كردن جارو از پا استفاده نكنيد. فشار اين دگمه‌ها با پا، عمر جارو را بسيار كوتاه خواهد كرد.منبع : همشهری

کلید واژه ها :

جارو برقی ، راهنمای خرید جارو برقی ، جاروبرقی ، جارو برقی ، راهنمای خرید جارو برقی ، جاروبرقی