خانه پیشنهادات محبوب ترین ها تماس با ما درباره ما تبلیغات ورود
 
به نظر شما بهترین سرویس/مدل تلویزیون LCD کدام است؟
Samsung
Snowa
LG
JVC
Sony
Panasonic

نام:       
ایمیل:     
کد:
 
مقالات مرتبط
راهنمای خرید تلویزیون HD
راهنماي خريد تلویزیون
تولید سیستم خاموشی خودکار تلویزیون
ثبت رکوردی جدید در تولید تلویزیونهای باریک
قیمت تلویزیونهای ال سی دی کاهش می یابد
کلید واژه ها
تلویزیون LCD ، تلوزیون LCD ، تلویزیون ال سی دی ، تلویزیون پلاسما ، تلویزیون LCD ، تلوزیون LCD ، تلویزیون ال سی دی ، تلویزیون پلاسما
ارسال برای دوستان
اگر از این مطلب خوشتان آمده و می خواهید آنرا برای دوستان خود ارسال کنید می توانید لینک آنرا از جعبه متن پایین کپی کرده و برای دوستان خود از طریق پست الکترونیک و یا یاهو مسنجر ارسال نمایید.


پلاسما یا ال سی دی کدامیک تکنولوژی برتر تلویزیونهای دیجیتال است

بیشتر از نود درصد تلویزیون های دیجیتال امروزی با استفاده از فناوری های ال سی دی یا پلاسما ساخته می شوند؛ به طوری که بسیاری از افراد این فناوری را معادل با HDTV می دانند.

یکی از نکاتی که شاید برای بسیاری از کاربران نامفهوم باشد، فرق دقیق این دو فناوری با یکدیگر است. مخصوصا اگر شما تمایل به خرید مدل هایی با اندازه بزرگ تر از چهل اینچ را داشته باشید، خواهید دید که هر شرکتی معمولا هم مدل ال سی دی و هم مدل پلاسما را در آن اندازه تولید کرده است. در این شرایط اگر شما تفاوت های دقیق این دو را ندانید، نمی توانید با توجه به نیازهای خود انتخاب صحیحی داشته باشید. حالا می خواهیم تا حدودی تفاوت های مهم ال سی دی و پلاسما را با یکدیگر مقایسه و مزایا و معایب هر یک را بررسی کنیم.
در ال سی دی ها یک منبع نور مجزا که در واقع یک لامپ فلورسنت است، وجود دارد که این نور با گذشتن از داخل کریستال مایع و فیلتر رنگ تغییر وضعیت داده و به چشم ما می رسد. مشکلی که در ال سی دی ها به وجود می آید، در مورد رنگ مشکی است.
وقتی یک سلول باید رنگ مشکی تولید کند، در واقع باید جلوی عبور این نور را بگیرد تا رنگ کاملا مشکی به چشم بیننده برسد. ولی این عمل به خاطر نور پس زمینه که همواره وجود دارد، به طور صددرصد موفقیت آمیز نیست و سطح رنگ مشکی در آن ها کاملا دقیق در نمی آید. هرچند با پیشرفت فناوری این مساله مدام در حال بهبود یافتن است، ولی به هر صورت هنوز ال سی دی ها در این مورد ضعف دارند.
برخلاف ال سی دی، در پلاسما نور پس زمینه وجود ندارد و هر سلول خود نور مورد نیاز را تولید می کند. بنابراین تنها با خاموش کردن سلول مربوطه می توان به سطح مناسبی از رنگ مشکی رسید. به خاطر همین موضوع کنتراست تصویر (درجه اختلاف میان تاریک ترین و روشن ترین رنگ) در پلاسما بسیار بیشتر از ال سی دی است و از این جهت پلاسما برنده است.
در ال سی دی از یک منبع نوری جداگانه برای ایجاد نور استفاده می شود که می توان میزان نور آن را به سادگی با توجه به محیطی که تلویزیون در آن قرار دارد، کم یا زیاد کرد. در صورتی که در پلاسما هر سلول نور مورد نیاز خود را تولید می کند. به همین خاطر در محیط های پرنور و در فضای آزاد ممکن است دیدن تصاویر تلویزیون های پلاسما اندکی سخت تر باشد. به همین جهت اکثرا از ال سی دی به عنوان تلویزیون های تبلیغاتی یا در محیط های پر نور استفاده می کنند.
یکی از نکاتی که سازندگان ال سی دی تبلیغ می کنند، طول عمر آن ها است که تا حدود شصت هزار ساعت کار می کند. در واقع طول عمر ال سی دی مدت زمانی است که میزان نور پس زمینه آن ها به نصف کاهش پیدا کند. در پلاسما به خاطر این که وظیفه تولید نور بر عهده هر سلول است و این کار از طریق فسفرهای داخل آن صورت می گیرد، نیمه عمر پلاسما را مدت زمانی در نظر می گیرند که درخشندگی این فسفرها به نصف کاهش پیدا کند.
در مدل های جدید پلاسما هم سازندگان معمولا طول عمر 60هزار ساعت را تبلیغ می کنند.


منبع : دنیای اقتصاد

Pars Entekhab